Lakovaná kůže díky svému lesklému povrchu rozzáří i ten nejminimalističtější outfit, ať už se jedná o koženou kabelku, kalhoty, sukni nebo boty. Ne každý ovšem ví, jak se o takový materiál správně starat, obzvlášť pokud se na něm objeví nějaká skvrna. Všichni to jistě znáte: po probdělé noci venku se vrátíte domů a zjistíte, že vaše oblíbené boty najednou nejsou tak lesklé, jako byly předtím, a nebo ještě hůř, jsou odřené!
Otázka každého milovníka lakované kůže tedy zní, jak přesně o tento typ látky pečovat a jak ho čistit, aby si udržel svůj půvabný vzhled? Není to tak obtížné, jak si možná myslíte. Na internetu je k dispozici spousta produktů, kterou tuto práci zvládnou s přehledem, ale je pravděpodobné, že většinu toho, co potřebujete, máte i doma ve svém šatníku či ve spíži.
Jak pečovat o lakovanou kůži, pokud ztrácí svůj lesk
Nevěřili byste, jaké zázraky dokáže trocha mýdla a vody! Vezměte si kartáček s měkkými štětinami a za pomocí mýdlové vody očistěte veškeré nečistoty jak na povrchu, tak i v záhybech, v nichž se časem hromadí spousta špíny. Profesionálové v oboru také doporučují použití bavlněné žínky.
„Nechcete to zmáčet, jen trochu navlhčit,“ zdůrazňují. „Otřete lakovanou kůži, a poté ji jemným leštícím hadříkem ihned osušte. Následně předmět nechte 24 hodin schnout při pokojové teplotě a naneste na kůži kondicionér pro zachování lesku.“
Jak čistit lakovanou kůži, pokud je odřená
Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak si poradit s odřeninou na jakémkoliv koženém povrchu, použití suroviny, kterou má většina domácností - olivový olej. Ponořte hadřík z mikrovlákna do malého množství olivového oleje a jemně oděr otřete. Olej nechte na povrchu působit 15-20 minut, a poté jej jednoduše utřete čistým hadříkem.
Pro menší oděrky také můžete použít neparfémovanou vazelínu. Čistý hadřík namočte do vazelíny a jemnými krouživými pohyby jej otřete. Počkejte 10-15 minut a stejně jako v případě s olivovým olejem kůži očistěte suchou látkou.
Jak se zbavit inkoustu
U stop po inkoustu nemusí vždy existovat zcela spolehlivý způsob, jak je odstranit. Běžnou metodou je použití malého množství alkoholu na vatovém tamponu, který se lehce přikládá na skvrnu - BEZ TŘENÍ (pokud byste s tamponem třeli, inkoust by se rozšířil). Tato metoda však není úplně bezpečná, jelikož i tak může snadno dojít k zabarvení kůže, tudíž je lepší se jí vyhnout, pokud se snažíte čistit například černou fixu na světlé kůži.
Nejjednodušší (a možná i nejbezpečnější) způsob, jak odstranit inkoustovou skvrnu, je použití kapaliny přímo určené na odstraňování inkoustu.
Co dělat, když se na lakované kůži dělají vrásky
I na tento problém máme řešení, ale je třeba zvýšené opatrnosti. Budete potřebovat dvě věci: žehličku a papírovou tašku, popřípadě hadřík, který nepouští vlákna. Postupujte následovně:
1. Předehřejte žehličku a papírovou tašku/hadřík přiložte na vrásčitou oblast.
2. Jakmile je žehlička horká, odpojte ji a nechejte ji asi 5 minut vychladnout - dokud na ni zkrátka nebudete schopni sáhnout rukou. Ujistěte se, že žehlička není příliš horká, aby nedošlo k poškození materiálu.
3. Teplou žehličkou velmi hladce zatlačte na papírovou tašku/hadřík a dělejte s ní krouživé pohyby, což pomůže kůži uvolnit a vrásky odstranit. Je důležité, abyste žehličku udržovali v pohybu a nenechali ji příliš dlouho na jednom místě.